Gayové a lesby poslali papeži polibek z Brna

30.09.2009 18:54

 

Na brněnském náměstí Svobody se v sobotu 26.9. v šest hodin odpoledne konala demonstrace s názvem Pusa pro papeže. Pořádaly ji brněnské gay a lesbické organizace. Po přečtení dopisu určeného papeži Benediktu XVI. organizátorky vyzvaly přítomné k polibku "pro papeže".

Na náměstí se sešlo kolem dvaceti lidí. "Neusilovali jsme o masovou akci, protože se stejně nemůžeme vyrovnat mnohatisícovému davu, který se očekává na pondělní akci Kondomy pro papeže v Praze," řekla za pořadatele Jolana Navrátilová z organizace Queer Parade Brno.

Cílem setkání bylo prezentovat a medializovat dopis adresovaný papeži. "Dopis bude přeložený do italštiny, oficiálního jazyku Vatikánu, němčiny, rodné řeči Benedikta XVI., a do angličtiny kvůli dobré šiřitelnosti textu," vysvětlila Navrátilová. Dopis nepřeloží do latiny, protože tento klasický jazyk postrádá některé moderní výrazy.

V dopisu se zmiňuje především naděje ve větší toleranci k lidem jiné sexuální orientace ze strany církve. "Křesťanům a křesťankám by jistě pomohlo Vaše povzbuzení a ujištění, že život s jinou sexuální orientací pro ně neznamená odsouzení," píše se v textu.

Podle autorů dopisu se zatím s výraznější podporou gayové a lesby setkávají v evangelických církvích. Proto žádají Svatého otce, aby se postavil homofobii ve světě. Vyzvali papeže také k otevřenější debatě o sexualitě a bezpečném sexu.

Dopis, který mimo jiné zmiňuje, že na Slovensku je obvyklé, že katolická církev vyzývá k léčení homosexuality, je zakončený verši z Nového zákona.

Zdroj: idnes.cz

 

—————

Zpět