Jak na rodiče?

To je velmi zajímavá otázka. Pravděpodobně neexistuje jednoznačný model, protože každá rodina funguje jinak. Jistě sis už kolikrát pomyslela, že bys chtěla mít rodiče tvojí kamarádky, protože jsou naprosto v pohodě oproti těm Tvým, kteří mají ke všem odlišnostem tisíce poznámek a odsuzují jiné lidi. Nesnaž se proto jen sledovat jaké zaujímají postoje, když se v televizi objeví zmínka o homosexualitě, ale spíš si zkus vzpomenout, jak reagují, když máš jakýkoliv osobní problém. Pak v klidu zapřemýšlej v jaké situaci by bylo nejlepší jim tak důležitou věc oznámit. Není důležité připravovat si sáhodlouhé proslovy, ale je důležité, abys měla v sobě jasno.

Většina rodičů není slepých a možná něco tuší, ale často samy od sebe nepřijdou a nechtějí věřit tomu, že jejich dítě zrovna takové je. Důležité je uvědomit si, že ty sama  to v sobě přijímáš i několik let a nemůžeš hned chtít, aby to rodiče měli srovnané za týden. I oni potřebují čas vše přijmout. 

Dobrou zkušeností může být vyhledat někoho, kdo si „přiznáním“ již prošel. Mezitím si člověk musí také promyslet, jestli přijde za jedním rodičem nebo svolá rodinnou radu a oznámí to současně oběma. Ve většině případů je asi jednodušší přijít za jedním, se kterým probíráme víc Vaše osobní problémy nebo se kterým si zkrátka víc rozumíme. Jedna z možností může být pozvat maminku například na oběd nebo kávu a říct jí to někde na veřejnosti. Jelikož se nacházíte ve společnosti, tak musí reagovat s klidnější hlavou a bez zbytečných emocí, které by jí pak mohly i mrzet. Ovšem to není pravidlem. Člověk zná svoje rodiče nejlíp a sám musí vědět při jaké příležitosti je to nejvhodnější. Rodiče určitě uvidí, že se u Vás projevují změny nálad, smutek, podrážděné reakce a možná přijdou s otázkou zda je všechno v pořádku. Proto se snaž třeba jen naťuknout, že je něco, co Tě trápí.

Rodiče musí pochopit, že homosexualita není nemoc, úchylka, módní záležitost nebo Tvoje volba. Je pravděpodobné, že některý z rodičů bude chtít, abys navštívila i psychologa, ale tomu se nebraň. Doktor Ti oznámí, že jseš v pořádku a zjistí si termín, na který bude moci objednat Tvoje rodiče.

Zkus rodičům vysvětlit, že pokud si přejí, abys byla opravdu šťastná, musejí Tě nechat žít tak, jak cítíš, že je správné. Ze začátku je možné, že se o tom bavit vůbec nebudete, ale až v sobě přijmou skutečnost, kým si, tak i rodiče se začnou vyptávat a časem může přijít stav, že se o tom budete bavit naprosto normálně, jakoby žádná odlišnost ani nebyla.